Klasyczna złota biżuteria ślubna

Klasyczna złota biżuteria ślubna
Która kobieta nie chciałaby zostać obdarowana piękną złotą biżuterią przez swojego ukochanego? Chyba niewiele znalazłoby się takich, których odpowiedź byłaby przecząca. Dlaczego złota biżuteria wywołuje uśmiech zadowolenia na twarzach kobiet? Cóż, złoto to najbardziej wartościowy kruszec na świecie, a złota biżuteria potrafi dodać blasku każdej kobiecie.

Zwyczajowo uważa się również, że pierścionek zaręczynowy oraz ślubne obrączki powinny być wykonane właśnie z tego kruszcu (choć zwyczaj ten pomału zaczyna odchodzić w zapomnienie). Złota biżuteria jest też dobrym pomysłem na prezent dla mamy, córki, babci, czy przyjaciółki – to znak, że Ci na kimś zależy i chcesz go obdarować wszystkim co najlepsze.
Wielu osobom może się wydawać, że w związku z faktem, że złota biżuteria często bywa bardzo droga, jest wykonana w 100% ze złota. Nie jest to jednak prawdą. Złoto samo w sobie jest metalem miękkim, dlatego do wyrobów jubilerskich wykorzystywane jest złoto z domieszkami innych metali, m. in. srebra.
Łącząc złoto z innymi metalami, można nadawać mu różne kolory. Tak właśnie powstaje bardzo popularne „białe złoto” (mieszanka złota z miedzią, palladem, niklem i srebrem) – zwykle biżuteria wykonana z „białego złota” powlekana jest jeszcze warstwą rodu, który nadaje biżuterii piękny połysk, choć ściera się w miarę użytkowania. Jeśliby złoto zmieszać z niklem i żelazem powstanie „niebieskie złoto” – to najrzadszy i najbardziej nietypowy stop złota wynaleziony przez szwajcarskiego jubilera Ludwika Mullera. Istnieje również „czerwone złoto” (mieszanka złota, srebra i miedzi), które również wykorzystywane jest w jubilerstwie.
Najlepsza biżuteria wykonana jest z 18-karatowego złota, choć jubilerzy rekomendują też biżuterię wykonaną ze złota 14-karatowego. Warto wspomnieć, że jeśli posiadasz np. pierścionek ze złota, którego stop zawiera mniejszą jego zawartość niż 10 karatów, to noszenie tego pierścionka może wywołać u Ciebie reakcję alergiczną, ponieważ w jego stopie jest więcej innych metali, niż samego złota (niektórzy zastanawiają się, czy o takiej biżuterii można mówić, że jest złota…).