Oryginalne obrączki ślubne

Oryginalne obrączki ślubne
Obrączki ślubne to najdroższa biżuteria świata. I nie chodzi wcale o jej wymiar materialny i wartość zapewnioną przez rodzaj kruszcu, stop i próbę złota, ale o znaczenie, jakie za sobą niosą.

Obrączki w najpiękniejszy do wyobrażenia sposób łącza dwoje ludzi, którzy decydują się spędzić ze sobą całe życie – w zdrowiu i w chorobie, w biedzie i w dostatku. I przez całe życie dwa złote krążki na palcach mają im o tym przypominać, a w chwilach rozłąki napawać szczęściem, że gdzieś tam jest osoba, która na której dłoni mieni się taka sama „słodka obręcz”.
Obrączki wymieniane są przez młodą parę w dniu ślubu i powinny jej towarzyszyć już przez całe życie. Dla panny młodej to drugi, po zaręczynowym pierścionku krążek wkładany jej na palec przez ukochanego. O ile jednak pierścionki otrzymywane z okazji zaręczyn bywają zdejmowane po ślubie lub panie nie przywiązują do nich tak wielkiej wagi, o tyle obrączki ślubne nigdy nie powinny schodzić z palca. Tu nie ma dowolności – jest moc złożonej przysięgi, która nie wygasa ani na chwilę.
Ponieważ obrączki mają przed sobą długi, najczęściej kilkudziesięcioletni żywot, muszą być wykonane z odpowiedniej jakości kruszców. Wytapia się je ze złota, które jest jednak metalem miękkim, więc musi być stopione z innymi surowcami, takimi jak srebro, miedź, cyna lub nikiel. Przy wyborze ważna jest próba złota, nie powinna być niższa niż 0,585.
Klasyczne obrączki są gładkie, wykonane ze złota białego lub żółtego, jeśli młodzi mają takie życzenie, na spodniej stronie pojawia się grawerowany napis. Może to być data ślubu, imiona pary młodej, miłosne wyznanie lub nawet żartobliwy tekst. Niektórzy wybierają sobie bardziej wystawne obrączki inkrustowane kamieniami: brylantami lub cykoriami. Delikatny kamyczek wtopiony jest w obie obrączki lub szeregiem mieniących się drobinek pokryta jest tylko obrączka damska.
Jeśli chodzi o rozmiary, wersja damska jest najczęściej węższa i delikatniejsza od męskiej, choć bywa, że młoda para życzy sobie modele identyczne.