Piękne pierścionki zaręczynowe

Piękne pierścionki zaręczynowe
Pierścionek zaręczynowy symbolizuje złożenie obietnicy zaślubin. Tradycja nakazuje, że to kawaler wkłada na palec swojej wybranki błyszczący pierścionek i ze wzruszeniem czeka na słowo „Tak” padające z ust ukochanej. Jednak, jak pokazuje historia, kobiety nie zawsze były obdarowywane biżuterią.

W starożytnym Rzymie na przykład przyszła małżonka dostawała monetę albo żelazny lub złoty pierścień. Zwyczaj wręczania bardziej gustownego pierścionka zawdzięczamy prawdopodobnie austriackiemu arcyksięciu Maksymilianowi, który w 1477 r. zaręczając się z Marią Burgundzką wsunął jej na palec pierścionek z diamentem.
Do dziś uważa się, że najpiękniejsze kamienie w pierścionkach zaręczynowych to właśnie oszlifowane diamenty, czyli brylanty. Są niezrównanie urokliwe, lśniące krystalicznym blaskiem, niepowtarzalne i obdarzone pięknem, które nie przemija. Nie bez kozery Marilyn Monroe zdradzała wszystkim panom tajemnicę zdobycia kobiecej ręki, śpiewając, że „diamenty są najlepszymi przyjaciółmi dziewczyny”.
Kiedyś uważano też, że jedynie diamentowe oczka zapewnią trwałość związkowi małżeńskiemu (a na przykład nie powinno się wybierać pereł, bo zwiastują one ból i cierpienie), dziś diamenty wybierane są raczej ze względu na tradycję oraz swój magiczny wygląd. Warto wiedzieć, że o jakości brylantów decydują cztery cechy: czystość, masa, barwa i szlif.
Współcześnie powodzeniem wśród kamieni zaręczynowych cieszą się również cyrkonie. Nie są może tak zjawiskowe jak diamenty, ale na pewno o wiele tańsze.
Pierścionek zaręczynowy to oczywiście nie tylko kamień, ale także kruszywo, z jakiego jest wykonany. Klasyczna biżuteria zaręczynowa jak i ślubne obrączki wykonane są z żółtego złota, jednak coraz popularniejsze staje się też odmiana złota białego. Złoto symbolizuje trwałość, jest więc dobrą wróżbą dla związku. Samo w sobie jest miękkim metalem, musi być więc stopione z innymi metalami: srebrem, cynkiem, miedzią lub niklem. Metale te utwardzają złoto, a także wygładzają powierzchnię i zmieniają zabarwienie. Złoty pierścionek ma też odpowiednią próbę, najczęściej jest to 0,585.
Wybierając pierścionek zaręczynowy, panowie powinni znać gust i styl swojej wybranki, a także rozmiar jej palca. Nieoceniona w tym zakresie może być cicha konspiracja z siostrą bądź przyjaciółką ukochanej.