Weselny savoir vivre

Weselny savoir vivre
Każdy na swoim własnym ślubie chciałby wypaść jak najlepiej, nie ulega to żadnej wątpliwości. Jak jednak uniknąć pomyłek w chwilach, które są przecież niezwykle stresujące? Rada jest dość prosta.

Wystarczy zapoznać się z weselnym savoir vivre, dzięki któremu nie popełnimy żadnej gafy.
Pierwsza maniera dobrego wychowania związana jest już z zapraszaniem gości na ślub. Jak się okazuje, najbliższą rodzinę powinniśmy zapraszać osobiście, o czym niestety często zapominamy. Zaproszenia na uroczystość zaślubin można rozesłać tradycyjną pocztą jedynie tym członkom rodziny, którzy mieszkają zbyt daleko. Co więcej, do takich osób warto dodatkowo zatelefonować, by mieć pewność, że zaproszenie dotarło.
Weselny savoir vivre jasno także określa za co płaci Pan Młody, a jakie koszty poniesie rodzina ze strony Pani Młodej. Ważną częścią uroczystości zaślubin jest także błogosławieństwo. Powinno ono mieć miejsce w domu Panny Młodej, skąd następnie cała rodzina wyrusza do kościoła (najczęściej jest to parafia Pani Młodej).
W kościele wiele młodych par ma problem z tym, po jakiej stronie usiąść. Weselny savoir vivre nakazuje, by Pani Młoda zajęła miejsce po prawej stronie narzeczonego. Również kiedy będziemy zaproszeni na uroczystość ślubną jako goście, powinniśmy wykazać się znajomością dobrych manier. Po lewej stronie na ogół siadają osoby, które zostały zaproszone przez Pana Młodego, natomiast po prawej goście ze strony Pani Młode. Miejsca w pierwszych ławkach zarezerwowane są tylko i wyłącznie dla rodziców oraz najbliższych krewnych. Z kolei tuż za Państwem Młodym powinni znaleźć się: świadkowie oraz drużba.
Po zakończonej mszy świętej małżonkowie powinni udać się do ołtarza bocznego, gdzie odmawiają modlitwę i składają kwiaty. Pannie Młodej następnie podaje drugi bukiet jedna z drużek. Wyjście z kościoła także nie powinno być przypadkowe. Zebrani goście powinni pozwolić wyjść małżonkom jako pierwszym.
Po wyjściu z kościoła na ogół jest czas na składanie życzeń i wręczanie prezentów. Najpierw należy zwracać się do Panny Młodej, a następnie do Pana Młodego, aczkolwiek, by czynność ta nie trwała zbyt długo to na ogół ustawiają się dwie kolejki. Najpierw należy pozwolić złożyć życzenia najbliższej rodzinie, a więc rodzicom, świadkom, dziadkom. Jeśli wręczamy kwiaty, koniecznie przekazujmy je główkami do góry.
Po życzeniach Państwo Młodzi razem z gośćmi najczęściej udają się na przyjęcie weselne. Tam ma miejsce powitanie chlebem i solą. Pamiętajmy, że nie należy wchodzić do restauracji wcześniej niż zrobią to małżonkowie. Jest to duża gafa, którą niestety popełniamy bardzo często w obawie przed tym, iż nie znajdziemy dla siebie miejsca. W takim przypadku doskonale sprawdzają się winietki na stołach.