Za co płaci Pan Młody?

Za co płaci Pan Młody?
Podział wydatków to jeden z ważniejszych i zarazem trudniejszych etapów związanych z przygotowywaniem ślubu. Najczęściej jest on ustalany podczas oficjalnego spotkania rodzin narzeczonych planujących zamążpójście. Koszty organizacji wesela potrafią być dość wysokie.

By uniknąć wszelkiego rodzaju zbędnych nieporozumień konieczne jest podzielenie wydatków pomiędzy rodzinę Pana Młodego i Pani Młodej. Jeśli o tego rodzaju kwestie zadbamy wystarczająco wcześnie, wówczas obędzie się bez nieprzyjemnych kłótni. Obecnie istnieje całkiem sporo możliwości podziału wydatków, ale są rodziny, które wciąż trzymają się tradycyjnych zasad.
Zgodnie z polskim obyczajem wesele powinno odbywać się w domu Panny Młodej. Nad organizacją całej uroczystości powinna czuwać jej rodzina. Do zadań Pana Młodego zaliczało się między innymi opłacenie ślubu cywilnego i kościelnego, orkiestry, kupno wiązanki ślubnej oraz zapłatę za alkohol. Ponadto przyszły małżonek mógł kupić swojej wybrance jakiś element garderoby ślubnej, na przykład obuwie.
Dzisiaj zdecydowana większość przyjęć weselnych odbywa się w wystawnych restauracjach, więc uroczystość nie musi być przygotowana przez rodzinę Panny Młodej. Takie rozwiązanie jest coraz częściej praktykowane, a koszty organizacji wesela dzielone są pomiędzy obydwie rodziny. Często jednak wciąż uwzględnia się zasady związanie z tradycjami, wedle których niektóre koszty powinien brać na siebie Pan Młody.
Pan Młody, tak jak nakazuje dawny weselny savoir vivre, powinien zapłacić za obrączki, bukiet Panny Młodej, napoje alkoholowe na przyjęciu oraz za wynajem limuzyny, jeśli narzeczeni zdecydują się na skorzystanie z tego rodzaju usługi. Pan Młody może również zdecydować się na pokrycie wydatków związanych z zapewnieniem miodowego miesiąca sobie i swojej małżonce. Trzeba jednak wiedzieć, że pomimo tych zasad, wiele rodzin ustala indywidualnie podział kosztów związanych z organizacją przyjęcia weselnego.
Ustalenie wydatków na ślub na ogół ma umowny charakter. Zazwyczaj bierze się pod uwagę możliwości finansowe każdej z rodzin, by żadna z nich nie czuła się w jakiś sposób pokrzywdzona. Organizacja wesela to na pewno dość duży wydatek, ale trzeba pamiętać, że jego przygotowanie nie powinno przekraczać naszych funduszy.
Spora liczba narzeczonych zwraca się także coraz częściej do konsultantów ślubnych, którzy są w stanie opracować profesjonalny kosztorys ślubny. W nim uwzględniane są wszystkie potrzebne rzeczy, których zakupu nie można przeoczyć. Taka metoda pozwala na zminimalizowanie stresu, który często towarzyszy narzeczonym oraz ich rodzinom podczas przygotowań do ślubu.